Kiegyensúlyozott élet

Légy szép, kiegyensúlyozott, sikeres, töltsd a napod aktívan, optimistán, kicsattanó egészségben...Szép napot mindenkinek!

Mi is a szépség?

 

A szépség megjelenési formánk a természetben. Az emberek az idők kezdete óta foglalkoznak a szépséggel. Platón a szépséget azonosította a jósággal. Tanítványa Arisztotelész szerint a szépség a mozdulatlan dolgok tulajdonsága. Ki ne hallott volna VII. Kleopátra királynő szépségéről, később Gina Lollobrigida, Sophia Loren szépségét csodáltuk és ma is keressük a szépet.

 

" A szépség az egységben és az arányosságban van."

(Horatius)

A szépség legalapvetőbb összetevője az ápoltság és az egészség.Szépségápoláshoz nem kell sok pénz, hanem rendszeresség!

 Másik igen fontos dolog az ízlésesség. Ez egy könnyen tanulható dolog, néhány fontos szabályt betartva elkezdhető az ízléses öltözködés (pl.), aztán folyamatában csiszolódik.

 Ízlésesség alapszabályai:

-3-4 színnél ne legyen több rajtad, tetőtől talpig

-ha valamelyik ruhadarab mintás rajtad, akkor a többi ruhád és kiegészítőd csak egyszínű lehet (legjobb hatást akkor érsz el, ha az egyszínű ruhadarabok színe pontosan megegyezik a mintás ruhán előforduló egyik színnel)

-ha túl feltűnő, vagy aktuális divatot képviselő kiegészítő van rajtad, érdemes úgy összeválogatni a többi szükséges öltöztető darabot, hogy annak értékességét ne nyomja el (könnyen elveszhetünk a stílus összezavarásában)

-a legfontosabb kiegészítő a cipő- legyen kényelmes is, és természetesen trendi (vonzza a tekintetet a láb)

-következő fontos tényező a frizura. Gondolom ez sok nőnek jelent gondot, egyrészt mert sokan érzik zsigerből is, hogy fontos, másrészt néha nehéz jó fodrászt találnunk. Ha nem akarjuk a fél fizetésünk reggelenként a fodrásznak odaadni, érdemes olyan frizurát választanunk, ami jól áll, elég divatos, és majdhogynem magunk is el tudjuk készíteni, legalábbis jó vágás után.

-még egy fontos alapszabályt kell szem előtt tartanunk:mindig legyen olyan ruhadarab a szekrényünkben, ami időtlen, klasszikus formát képvisel (színekben és fazonokban egyaránt vannak időtlen darabok, azért kellenek ezek, mert reggelenként siettünkben nem szabad, hogy leblokkoljunk azon, hogy divatos öltözködésünkbe bekerül egy ósdi darab, ami tönkreteszi a legdrágább divatos megjelenés hatását)

Igaz, kitértem az öltözködésre, de a szépséget összességében kell értelmeznünk, az egész megjelenésünk számít és a kisugárzásunktól leszünk szépek.

 

 A szépség és a natúr-kozmetikumok

Sokan nem hiszik el, de a szépség az ápoltsággal kezdődik, az ápoltság pedig a tisztasággal. Minél kevesebb vegyszert viszünk arcunkra, testünkre, annál kevesebb káros anyag tud felszívódni bőrünkön keresztül.

Már az újszülött babának hajlamosak vagyunk sok babatusfürdőt önteni a fürdővizébe, pedig Ő aztán igazán nem piszkolta még össze magát! Senzitiv, bőrbarát...használjuk mi! Nekünk, felnőtteknek igazán bőrbarát.(Kisbabának inkább csak egy-egy cseppet tennék a fürdőjébe és, ha véletlen kiütné, azonnal visszatérnék a tiszta vízhez.)

Tusfürdő, ha erős, muszáj testápolót használnunk utána, mert testünk nem győzi visszazsírozni bőrünk felszínét.Bizony.Visszazsírozza. A normális flóráját, ami védi a bőrünket, a bőrünk meg testünket, vissza kell neki állítania. (A testápoló nem azt a flórát adja!) A városi szmogot, port viszont le kell tisztítanunk. Ha figyelünk magunkra mindenki megtapaztalhatja, milyen szappan, milyen hígításban a legjobb számára.

Néha, mikor nagyon sok dolgom van és sietek, fogom a sima mosószappant, ami nagyon lúgos, viszont nincs benne illatosítóanyag, előnye, hogy zuhanyozással sokkal alaposabban leöblíthető a bőrről, mint bármelyik tusfürdő, egyrészt pillanatok alatt kész vagyok, indulásrakész, nem marad a bőrömön káros anyag, sőt kosz sem, bármilyen parfümöt magamra rakhatok, nem üti az illatát, és csak a tédet, könyököt kell bekenni utóápolásként.

 

 

Fodrászválasztás

A legtöbb ügyes kezű fodrász megtanul jó néhány egyenfrizurát a tanulmányai során, nekünk igazán üdvös az lenne, ha a saját arc és koponyaadottságainkhoz találna megfelelő hajat.Jól dolgozó fodrászunknak, ha szabad kezet adunk, könnyebben fog olyan frizurát kialakítani, ami hozzánk illik.

 

Figyelembe kell vennie forgóinkat, otthoni hajápolási szokásainkat-ezt nem tanulják a suliban-még azt is, hogy napközben milyen szokás szerint gyűrjük hátra az arcunkba hulló hajat, vagy csak hátracsapjuk, hiszen nekik is az jelent örömet, ha az utcán találkozva látja a saját keze munkáját, ami jól áll nekünk, pedig már két hete nem voltunk Nála az üzletben.

 

A hajszínválasztásról
 

Kellemes hajszínünk megválasztásához több szemponot kell figyelembe vennünk. Előszöris a hajunk természetes színét, aztán bőrünk színét, majd a szemünk, szempilláink, szemöldökünk színét. Elengedhetetlen, hogy korunkat, elsősorban látszólagos korunkat (ezt leginkább mozgásunk intenzivitása mutatja) be ne kalkuláljuk, hajviseletünket és persze a divat irányait.

 

Már az ókorban is festették a hajukat, elsősorban a nők, hennával, teával, különféle növények festékanyagaival.A mai festékek alapanyagai is általában növényi erdetűek, csakhogy régi korok asszonyai a hajszálak külső felületére vittek fel különböző ápoló jellegű színképző vegyületeket, a mai festékek felodják a kutikulát, behatolnak a hajszál belső életterébe, a színanyagok beépülnek, és az utókezelés során zárjuk a hajszál külső sejtsorát.

 

Ha természetes módon akarunk hajat festeni, kifőzzük, vagy kiáztatjuk a növények festékanyagait, ezzel együtt csersavat, fehérje természetű anyagokat, azzal öblögetjük, vagy a heti hajmosás után többször leöblítjük hajunkat, fényes lesz, erős lesz, nem lesz egyeltalán utánnövés, hiszen folyamatos hajápolásunk részeként, talán már észre sem vesszük, hogy festjük a hajunk.

 

A henna vöröses árnyalatot ad, a teák általában barnásat, nagyon szeretem még a diófa termést fogó zöld burkát, ami olyan sötét barnát ad, hogy szinte feketére lehet vele színezni a hajat. Az emberi haj színezői vörös és barna pigmentek. Minden ember haja ebből a két pigmentből és a hajszál levegőtartalmától függően alakul ki és lesz egyedi.

 

A szőkítés külön fejezetet érdemel, mert a szőkítés során a haj természetes festékanyagából maratunk el, természetesen miután behetoltunk a hajszál belsejébe. A szőkített haj különlegesebb és gyakoribb gondozást igényel az erőteljesebb igénybevétel miatt.

Szép fényt ad és ápol is, ha szőkített hajat kamillateával öblítjük.

 

És végül, de talán ez lenne a legfontosabb ebben a témában, az ősz haj festése és áploása, ami szintén nagyobb lélegzetvételnyi szót érdemel.

Egyrész fontos dolog, hiszen nem csupán korunk miatt őszülünk meg: azt, hogy sok problémánk van, ne hírdessük, főleg a megjelenésünkön ne! Másrészt az ősz haj takarása komoly kihívás a fodrászoknak.

Zsíros haj

A haj bőrfüggelék. A hajhagymákból ered, folyamatosan nől, kibújik a fejbőrből, és kopik a vége. Hogy milyen gyorsan nől, az anyagcserefolyamatainktól függ leginkább, kopása gyorsasága pedig ápolásunktól, vágásának minőségétől, környezet káros hatásaitól, persze genetikai meghatározottságunktól, de az adott, ápolásunkon tudunk változtatni.

 

Azt mondtam bőrfüggelék, feladata a koponya elsősorban mechanikai veszélyektől való védelme, fogalkoznunk pedig úgy kell vele, mint bőrünkkel. Gondoljuk el, el van ugyan szarusodva, de mivel nől, életjelet mutat. Próbáljuk úgy gondozni, mint élő anyagot.

 

A zsíros haj valószínűleg zsírosodásra hajlamos bőrű embereknél gyakori, vagy akinek vegyes bőrtípusa van. Az arcbőrét is rendszeresen tisztítja az ember, a haját is, de zsíros bőrűek hajlamosak erőteljes szerekkel tisztítani bőrüket, hajukat, de, ha túl erős szert használunk, túl tökéletes tisztításnál utánzsírozásra sarkalljuk a faggyúmirígyeket. Érdemes könnyed tisztítót használni, esetleg gyakran, de a gyakoriság is túlműködésre késztetheti a zsírtermelést.

 

A víz belehatol a hajszál belsejébe, akár 30%-át is kitöltheti (ez a lassan száradó haj), semmi károsat nem csinál a hajjal. Ha hírtelen fontos zsírtalanítanunk, verjünk habbá két tojás fehérjét, kenjük a hajunkra. (Lehet, nem baj, ha párunk épp focimeccsen van a haverjaival.) Kb. 20 perc múlva öblítsük le bő vízzel! Tápláltuk (beszívja a fehérjét), zsírtalanítottuk (a hab nagy felületet képez, hasonló nagyot, mint amekkora felülete van a közel százezer hajszálból álló fejdíszünknek), nem vittünk fel káros vegyületet az említett nagy felszívófelületre. Nyertünk. És szép lesz a hajunk. Szépüljetek, attól jobb kedvetek lesz!

 

Sziasztok! Ma a göndör hajat tárgyaljuk meg!

 

Több lehetőség is van, hogy begöndörítsük hajunkat, választhatunk hatásosság-tartósság, vagy a haj kímélése szerint.

 

Legrégebben a vizes-hajcsavarót alkalmazták a fodrászok, és ma is szívesen alkalmazzák, mert ez a módszer nagyon kíméletes a hajhoz. Egyszerű módszer:vizesen felcsavarod a hajad, és csavarókkal megszárítod.Hajfixáló habbal erősíthetjük a hullámok tartósságát, valamint a megszáradt, kifésült hajat lakkozzuk.Hullámaink tartóssága elsősorban hajunk minőségétől függ, ahogyan nem egyforma gyorsasággal szárad két barátnő haja. Az erős, egészséges hajat nehezebb megregulázni, és kevesebb ideig tartja a vizes hullámot.

 

Ha tartós hullámot szeretnénk, elérhetjük meleg (hajsütővas), vagy hideg (dauer), vegyi eljárással.Mindkét eljárás ártalmas a hajnak, de szerencsére regenerálja magát hajkoronánk is, mint testünk többi része, egy bizonyos határon belül.

Hullámosításkor feloldjuk a hajszál külső rétegét, és felcsavarva rögzítjük a megváltoztatott szerkezetet.Dauer elkészítését inkább fodrászra bíznám, bár sok "csináld magad" készletet készít a kozmetikai ipar. Nem veszélytelen eljárás, és komoly munkát kíván:fáradtságos vakon csavargatni hajtincseinket, gyakorlatlan kézzel, és sikerünk is nagyban múlik azon, hogy milyen szorosra csavarunk egy-egy tincset, de ugyanakkor törés ne legyen rajta.

Ha mégis magunk csináljuk,pontosan kövessük a használati utasítást, ha összedől a világ, akkor se lépjük túl a megadott hatóidőt:inkább sikerüljön kevésbé jól a frizuránk, amit mi készítettünk, mint leégessük a hajunkat (csak 6-7 hét alatt jön rendbe)!

A hideg dauert általában fixálnunk is kell:újabb vegyszerrel bezárjuk a megnyitott kutikulát, egymáshoz simítjuk a külső sejtréteget.És, ha mindezt jól csináltuk, meg ápoló szerekkel is elláttuk hajszálainkat, akkor is kíméletes bánásmódot igényel frizuránk:kíméletes fésülést, amennyire lehet védjük az erős napsugárzástól, a fagytól télen, ne törjük feleslegesen szoros gumizással stb.

(Ha elrontottuk,próbáljunk legalább 6-7 hétig vizeshullámmal megbékélni!Gyakrabban kell frizurát készítenünk, viszont tartóssága kicsivel jobb lesz, hiszen minél egészségesebb a haj, annál kevésbé tartja a vizeshullámot. Adjunk időt hajunknak, hogy renbe kapja magát mielőtt újabb dauert készítünk vagy készíttetünk!)

 

Néhány szót megérdemel öltözködésünk színvilága.

 

A kisgyermekek nagyon szeretik a piros, sárga és kék színt, aztán egyre több színt fogadnak el, megtanulják mi áll jól a hajukhoz, vérmérsékletük kicsit befolyásolja melyik színt kedvelik meg jobban:hangulatuktól függően gyakrabban használják; később a tinidivat "pukkasztó" darabjait tesztelik önmagukon, végül mindenki valamennyire kialakult színvilágot használ. Idősödve újra "kedvenc "színeink lesznek korszakonként. Az is előfordul, hogy foglalkozásunk meghatározza milyen színű ruhákat öltünk magunkra.

 

No, de nézzük, mi is van a színekkel általában:meg tudunk határozni vidám színeket, elegáns színeket és semleges színeket.

Amikor az általános öltözködési szabályokról írtam, említettem, hogy jó, ha van ruhatárunkban egy-két örökzöld ruhadarab (ez általában egy egyenesebb szabású, nem túldíszített, és semleges színű ruhadarab). A semleges színek: drappok, szürkék, vajszínű nagyon megfelelnek arra a célra, hogy, ha kiemelt színű öltözetünket még pótolni kell valamivel -merthogy az öltözködés legfontosabb dolga mégiscsak testünk védelme az időjárás viszontagságaival szemben-azt megtehessük úgy, hogy nem lóg ki pl. a pulóver megjelenésünk egészéből.

A semleges színeket besorolhatjuk az elegáns színek közé is, mert segítségükkel összbenyomásunk jó lesz, elegáns lesz megjelenésünk.De vannak olyan karakteres színek is, amik szintén elegáns hatást mutatnak. Szerintem ezek is örökzöldek. /Érdekes...a fehérre, meg a feketére gondoltam...azok nem is zöldek...mégis örökzöldek!/

 

A fehér és a fekete. Egyértelműen elegáns színek. És kényesek is. Lehet, hogy éppen ezért elegánsak. A fehéret nem kell különösebben magyarázni, de bizony a feketén is minden meglátszik: egy hajszál, egy folt. Mint a fekete párduc:fekete bundán fekete folt. Az átlag ember nagyjából 10-14 árnyalatát látja a feketének. Ha ez eszünkbe jut, amikor a ruhatárunk állítjuk össze, akkor lehet, nem fogunk tiszta feketébe bújni, akkor sem, ha a feketéről azt tarjuk: mindenhez illik. (Igen, mindenhez illik, de ugyanezt elmondhatjuk a semleges színekről is, mégis más hatása van a fekete körömcipőnek, meg a drapp körömcipőnek. A fekete karakteres, a drapp pedig "észrevehetetlen".)

 

A szép élénk színeket pedig jól tudjuk használni, ha valamit ki akarunk emelni. A nő, akinek szép arca van, biztosan nagyon szereti a vidám színű blúzokat, pulcsikat, akinek meg formás a feneke, az nadrágot, szoknyát húz fel színeset. Egyszer a klasszikus fehér blúz, sötétkék nadrág mellett piros körömcipőben mentem vizsgázni. (Kényszermegoldás volt: az a cipőm volt a legkényelmesebb.) Eleinte furcsán éreztem magam benne, de valahogy mégis jól. Jól is sikerült a vizsgám is, 4-esre.

Közben eszembe jutott, mi mindent tapasztaltam a konkrét színek egymás melletti látványáról, legközelebb erről írok. Szép napot mindenkinek!

 

Beszéljünk az arcápolásról:

Az arcápolásról mindenkinek a bőrápolás jut eszébe, igazatok is van, de mégis szót érdemel arcizmaink tornáztatása, és ne felejtsük el az arcot keretező frizura fontosságát se!

 

Nos vegyük előre a bőrápolást! Akinek szép és hibátlan a bőre, annak szerencséje van, de ahányan vagyunk, annyi-féle a bőrünk is. Kisebb-nagyobb hibák lehetnek rajta, elsősorban vigyáznunk kell az egészségére és egész tetünk egészségére, mert a bennünk játszódó folyamatok megmutatkoznak az arcbőrünkön.

Arctisztításhoz nagyon sok féle szappan áll rendelkezésünkre, próbáljunk olyat keresni, ami nem túl drasztikus, de a napi port, szennyeződést leviszi bőrünkről. Tisztítással belenyúlunk a bőr normál flórájába, erre arcbőrünk érzékenyebb testünket fedő vastagabb bőrrétegeinknél, ezért fontos, hogy milyen ápoló arckrémet választunk.Nem kell túl drága krémet választani,inkább azt ne felejtsük el, hogy rendszeresen pótolnunk kell a bőrről letisztított zsírt, egy kicsit savasíthatjuk (a tisztítók általában lúgosak), nagyon népszerű a hidratálás és vitaminok is felszívódnak a bőrbe!

Az éjszakai bőttáplálás fontosabb, a reggeli tisztítás kevesebb szennyeződés lepucolását teszi szükségessé, mire a frissítő hideg vagy langyos vizes mosakodással kész vagyunk, legtöbbször arcbőrünk is remek formába kerül.Reggelre javaslom a könnyen felszívódó,kevésbé zsíros krémek használatát, ezektől nem fénylik arcunk, szinte azonnal alapozhatunk, púderozhatunk és elrohanhatunk a munkahelyünkre.

 

Tisztítás (napi 2x), táplásás nagyjából naponta, de hetente készíthetünk valamilyen arcpakolást is (vannak tisztító pakolások is), a szemkörnyék és testünk legvékonybb bőre az ajak ápolása különösen rendszerességet kíván, és napjában többször is el kell látnunk tápláló ápoló krémmel.

 

A pattanásos, miteszeres bőr tisztításánál talán szerencsésebb, ha senzitív szappant használunk, nem kell az amúgy is túldolgozó faggyúmirigyeket még fokozottabb munkára késztetni, inkább a tisztítás gyakoriságát érdemes akár napi 4-re emelni, jót tesznek a radírozós szappanok, vagy azok a készítmények, amelyek kicsit habosabbak, mert ezek közelebb férnek a miteszer tövéhez, ahová lerakódik a por (ettől fekete). Kinyomni a miteszert nem tanácsos, mert egyrészt a fagyúpótlást gyorsan beindítjuk, másrészt ott marad a helyén egy nagy nyitott pólus, ami a fertőzéseknek tárt kapu.(A radírozó szappanokat sem szabad túl sokat alkalmazni. Elvékonyítják a bőrt és megvastagodásra késztetik.)

 

Arcizmaink tornáztatására nem szoktunk különösebb gondot fordítani, pedig a bőr simaságát befolyásolja.Néhány perc alatt át tudjuk mozgatni a kevesebbet használt apró izmokat (grimaszoljunk kicsit!), ez megakadályozza a ráncképződés megindulását, elsimitja a kisebb ráncokat.

Biztosan mindenki látott már olyan idősebb embert, akit szépnek talált, általában a jó kedélyű, gyakrabban nevető emberek könnyebben maradnak szépek.

És persze, mint mindenben talán a legfontosabb a rendszeresség ebben az esetben is.Szóval, ha zsíros, ha száraz, vagy, ha normál bőrünk van is, figyeljük folyamatosan,  találjuk meg a megfelelő ápolószereket, gondozzuk renszeresen és szépüljünk!

 

A száraz hajjal mit kezdjünk?!

 

Nagyon kellemetlen tud lenni, ha valakinek száraz a haja, legfőképpen az okoz problémát, hogy töredezik, molyosodik a vége. Néha az is előfordul, hogy olyan gyorsan törik majdnem, mint amilyen gyorsan nől a hajszál.

Legelőször is azt mondom: kenjük. Kenjük nyugodtan az éjszakai tápláló krémünkkel, vagy, ha olcsóbb a nappali, akkor azzal, ha van olyan bőrápoló krémünk, tonikunk, ami bevált az arcbőrünknél és szeretjük az illatát, akkor akár azzal is kenhetjük.

Hajunk (körmünk is) bőrfüggelék, táplálékot képes felvenni, viszonylag jól tud regenerálódni, érdemes törődnünk vele. Száraz haj esetén legtöbbször a fejbőr is száraz, azt is bekenhetjük krémmel, aztán párszor átfésülve a hajkorona eloszlatja a krémet. Nem kell megijedni, ha átfésülés után kicsit csapzottnak nézünk ki, nem kell sok idő, hogy a frizura beállítsa magát.

Száraz hajnál talán még fontosabb odafigyelnünk, hogy milyen hajmosószert használunk, mert, ha hírtelen nagyon kiszárítjuk a hajat és letörik, lehet, hogy még végig is szakad a hajszál hosszában. Azt javaslom, minél kíméletesebb sampont használjunk, de időnként csak le kell szedni a szmogot a hajszálakról , nem biztos, hogy a babasamponok leviszik azt.

 Bátrabbak kipróbálhatják, hogy az arcbőrüknél bevált krémnél zsírosabb krémet kennek a hajukra, és ezt 10-15 perc múlva olyan 5-6 darab papírtörlővel letörlik a hajukról, azután átfésülik, átkefézik frizurájukat. Ez is tisztít, leszedi a szmogot, nem szárít, de kissé túltölti a hajat.

Nagyon hasznos dolog, és Nagyanyáink szeretettel használták a hajkefét, napi 500 húzást húztak hajszálaik között (nagyjából 100 ezer hajszálunk van) főleg este, lefekvés előtt. Szép is volt a hajuk!

Mi már nem érünk rá ilyesmire, azért fél óra esti törődés a hajunkkal, lehet, hogy bennünket is megnyugtat, és jobbat alszunk. Jó éjszakát!

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 25
Havi: 70
Össz.: 50 212

Látogatottság növelés
Oldal: Szépség
Kiegyensúlyozott élet - © 2008 - 2024 - kiegyensulyozottelet.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »